WordPress’de büyük site yöneticilerinin en çok merak ettiği konulardan birisi de Wordpress Kategorileri Subdomain Yapma , bu işlem için hali hazırda eklentiler kullanabileceğiniz gibi, kategori haricinde WordPress’in diğer bir özelliği olan multisite özelliğini aktif ederek tek bir yönetim panelinden bir çok siteyi de aynı anda yönetebilirsiniz. Tabii bu özelliğe bir başka yazıda değineceğiz.

WordPress eklenti arama kısmından “Subdomain” kelimesiyle ilgili arama gerçekleştirdiğimizde, karşımıza bu konuyla alakalı bir çok eklenti çıkmakta. Bu eklentilerin arasında en çok kullanılan “Subdomains” eklentisi sizin işinizi görecektir. Bu eklenti sayesinde istediğiniz kategoriyi anında subdomain haline çevirebilirsiniz.

Wp-Kategorileri-Subdomain-Yapma

Wp Kategorileri Subdomain Yapma – Eklentiler

Eklentinin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra eklenti ayar kısmına girdiğinizde karşınıza aşağıdaki görselde ki gibi bir panel gelecek. Bu panel üzerinden subdomain’e çevirmek istediğiniz kategorileri seçip kayıt et seçeneğine tıklamanız halinde, ilgili kategori kategori.siteismi.com şeklinde açılacaktır.

Ayarlar – Subdomain Settings 

Wp Kategorileri Subdomain Yapma - Eklenti Ayarları

Wp Kategorileri Subdomain Yapma – Eklenti Ayarları

Tabii bu işlemi gerçekleştirmeden önce sunucu/hosting yönetim panelinden aşağıdaki ayarları yapmanız gerekmektedir. Ben bu yazıda sadece Cpanel ayarına değineceğim.

1-  cPanel > Subdomains

2- Aşağıdaki gibi yeni bir subdomain oluşturun :
Subdomain : *
Document Root : public_html

Cpanel üzerinden bu işlemi gerçekleştirmeniz halinde artık rahatlıkla, kategorileri subdomain şeklinde kullanmaya başlayabilirsiniz.