Bu yazımızda WordPress kalıcı bağlantı ayarları hakkında size bilgi vereceğim. WordPress’in varsayılan olarak atadığı kalıcı bağlantı ayarı, maalesef hem arama motorları için hemde kullanıcı dostu olmadığından ötürü, bir çok site sahibi tarafından değiştirilme gereği duyulmakta. Kalıcı bağlantı ayarını değiştirmeden önce, sitenizin önceliğine karar vermeniz sizin açınızdan ilerleyen zamanlar için faydalı olacaktır. En çok kullanılan yöntemlerden %postname% ve %postname%.html hem seo hemde kullanıcı dostu olmasından dolayı tercih edilmektedir. Fakat sitenizi Google News’e eklemek istiyorsanız bu yöntem sizin için yetersiz kalacaktır. Sonradan değiştirmek durumunda kalmanıza sebebiyet verecektir.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı bağlantı ayarlarını kendinize özel olarak ayarlayabileceğiniz gibi, WordPress’in varsayılan olarak atadığı örnekleri de kullanabilirsiniz. WordPress kalıcı bağlantı ayarlarına erişebilmeniz için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Yönetim Paneli > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar 

Düzhttp://www.siteismi.com/?p=123

WordPress varsayılan kalıcı bağlantı tipi bu şekildedir. Direkt olarak yazınızın p=%post_id% şeklinde bir dizilimi vardır. Yani p harfinin yanına yazınızın id’sel bazdaki değerini çağırır. Admin yazılar kısmından herhangi bir yazının üzerine gelerek bu değeri rahatlıkla görebilmeniz mümkündür. Seo ve kullanıcı dostluğu bakımından pek uygun olmadığından dolayı tercih edilmez.

Gün ve isim /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Başlıkta yer aldığı gibi kalıcı bağlantıyı yıl-ay-gün-yazi-ismi şeklinde ayarlar. Klasik blog yazarları için uygun olan bir yöntemdir. Hiyerarşik yapısı nedeniyle bu tip kalıcı bağlantıları kullanan sitelere rastlayabilirsiniz.

Ay ve İsim /%year%/%monthnum%/%postname%/

Yukarıda bahsettiğimiz durumun yıl-ay-yazi ismi şeklindeki durumudur.

Sayısal /arsivler/%post_id%

Bu tip kalıcı bağlantılar direkt olarak arsivler takısı yanına yazınızın sayısal değerini çağırarak bir kalıcı bağlantı tipi oluşturur.

Yazı ismi /%postname%/

En çok tercih edilen ve bizimde önerdiğimiz kalıcı bağlantı çeşitidir. Hem seo açısından uygun, hemde kullanıcı dostu bir bağlantı tipidir.

Özel Yapı

Sitenizin arama motoru optimizasyonu sağlayacak şekilde veya kullanıcılara yönelik şekilde kalıcı bağlantı ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. URL yapısını belirleyen kodların hepsi aşağıda yer almaktadır.

%year% : Hangi Yılda yayınlandığını gösterir: Örn:16
%monthnum% : Hangi Ayda yayınlandığını gösterir. Örn:08
%day% : Hangi gün yayınlandığını gösterir: Örn:13
%hour%: Hangi saatte yayınlandığını gösterir: Örn:14
%minute%: Hangi Dakika yayınlandığını gösterir: Örn:23
%second% : Hangi saniye yayınlandığını gösterir: Örn:43
%post_id% : Yazının tekil kimliğini gösterir. Örn: 321
%postname% : Yazı eklerken seçilen kısa url’yi gösterir. Örn: Kalıcı Seo Bağlantıları başlıklı bir yazı için kalici-seo-baglantilari
%category% : Yazının bulunduğu id numarası küçük olan kategoriyi gösterir. Örn: wordpress-seo-makaleleri
%author% : Yazar ismini gösterir. Örn: UlutinKuara

İstediğiniz modelde url yapınızı oluşturduktan sonra sonuna .html takısını eklemeniz faydalı olacaktır. 

Özel Yapı için bir kaç Örnek


/%postname%.html
/%category% /%postname%.html
/%year%/%postname%.html

Sitenizin Google News kaydınız yapacaksanız %post_id% değerini kesinlikle kullanmanız gerekmektedir.

Google News için örnek url yapısı vermek gerekirse;


/%postname%-%post_id%.hmtl
/%post_id%/%postname%.hmtl
/%post_id%-%postname%.hmtl

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, lütfen konu hakkındaki görüşlerinizi ve sorularınızı yorum yazarak bizimle paylaşın. Öte yandan bir önceki yazım olan, WordPress Site Hızlandırma için Etkili Yöntemler yazısını da inceleyebilirsiniz.