Sosyal medyanın güçlenmesiyle, eskisi kadar forumlara gerek kalmasa da bazı topluluklar hali hazırda forum kullanımı yapmakta. WordPress açık ara diğer CMS sistemlerinin önünde, fakat iş forum yapısına gelince wp için yapılmış olan forumların ne kadar kötü olduğu tartışılmaz bir gerçek. Durum böyle olunca insanların foruma olan ihtiyacını karşılamak için başka sistemleri kullanması gerekiyor. Forum sistemi konusunda bir çok seçeneğimiz bulunmakta. Şu an en popüler yazılımlar, Vbulletin, xenforo, ip board şeklinde gitmekte. Fakat bu yazılımların lisans değerli yüksek olduğundan bu yazımızda ücretsiz forum yazılımları üzerinden ilerleyeceğiz.

Aynı sunucu üzerinde bulunan iki farklı yazılımı birbirine köprüleyip, üye kayıt&girişlerini tek bir form üzerinden yapabilir, forum mesajlarını ana siteniz üzerinden görebilirsiniz. Bunu manuel olarak yapabileceğiniz gibi, eklentiler yardımıyla da yapabilirsiniz.

Her bir eklentinin kurulumu açıklama sayfalarında detaylı bir şekilde yazmakta. Kullanmak istediğiniz sisteme göre eklentileri seçip kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress – Phpbb Köprüleme

BridgeDD – https://tr.wordpress.org/plugins/bridgedd/

WP phpBB Bridge – https://wordpress.org/plugins/wp-phpbb-bridge/

WordPress – SMF Köprüleme

SMF Bridge – https://tr.wordpress.org/plugins/wp-smf-bridge/

WP & SMF – https://tr.wordpress.org/plugins/wp-smf-a-simplemachines-bridge/