WordPress Syntax Error siteniz üzerinde herhangi bir güncelleme veya değişik yaptığınızda karşınıza çıkabilecek hatalardan birisidir. Bu tip küçük hatalar yeni şeyler deneyen kullanıcılara WordPress hakkında detaylı bilgi verilmesi için çıkmaktadır. Hata içerisinde sorunun olduğu hata kısmı açıkça belirtilmektedir. 

Bu hatayla karşılaştığınızda unutmayın WordPress Syntax Error hatasını alan ilk kişi siz değilsiniz ve sonuncu kişi de asla siz olmayacaksınız. Bu nedenle beklenmedik bir şekilde çıkan bu hatayı nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz. 

Bu Hata Neden Ortaya Çıkar?

Bu tip hatalar genellikle küçük fakat önemli hatalardan kaynaklanmaktadır. Eksik bir kod veya kapatılmayan bir ayraç tüm kod dosyasının bozulmasına sebebiyet verebilir. 

Son zamanda herhangi bir kodu eklediniz mi? Bir eklenti güncellediniz mi? O halde tam olarak nereye bakacağınızı biliyorsunuz. 

FTP Kullanılarak WordPress Syntax Error Düzeltme

Bu hatayı düzeltmek için bu hataya sebep olan kodu düzeltmeniz gerekiyor. Direkt olarak kaldırabilir veya kodu düzeltebilirsiniz.  Çoğu kişi bu tip hatalarla karşılaştığı zaman ne yapcağını bilemez. Bu tip hatalar sitenize erişememenize neden olabilir. WordPress Admin Paneli » Görünüm » Tema düzenleyici veya Admin Paneli » Eklenti » Eklenti düzenleyici kısmından düzenleme yaptığınız zaman bu hatayla karşılaştığınızda panel üzerinden düzenleme şansınız olmayabilir. Peki bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Biraz bundan bahsedelim. 

Düzenleme yapmanızın tek yolu FTP kullanarak dosyalara erişme olacaktır. Herhangi bir FTP programını kurduktan sonra web sitenize bağlanın ve düzenlemeniz gereken tema dosyasına gidin. Hangi dosyayı düzenlemeniz gerektiğini unutmanız halinde yapmanız gereken tek şey hataya bakmak olacaktır. Hata, hangi dosyayı ve hangi satırı düzenlemeniz gerektiğini size tam olarak söyleyecektir. 

En son eklediğiniz kodu kaldırabilir veya kodu doğru söz dizimine göre yazabilirsiniz. Kodu kaldırmayı / düzenlemeyi tamamladıktan sonra, dosyayı kaydedin ve sunucunuza geri yükleyin. WordPress sitenize gelin ve sayfayı yenileyin. Siteniz çalışıyor olacak. 

Bu makalede WordPress Syntax Error’u düzeltmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Lütfen yorumlarınızda sorularınızı ve geri bildirimlerinizi bırakın. Bunun haricinde aşağıdan diğer wordpress hata çözümlerine de bakarak WordPress’in hatalarının çözümleri konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.