WordPress alt yapısı kullanan bir çok site, siteyi daha işlevli kullanabilme adına bir çok eklenti, kod ve tema kullanmaktadır. bu kullanılan bir faktör veritabanının aşırı kullanılması bu sebepten dolayı da sitede yavaşlamalara yol açmaktadır. WordPress’de bu yavaşlığı ortadan kaldırmak adına css, javascript ve resimlerin optimize edilmesi gerekmektedir. Bu optimiza işlemini gerçekleştirmek adına bir kaç eklentiyi bu yazımda sizleler paylaşacağım. İlgi eklentiler sitenizi hızlanmasında faydası olacaktır.

Eklenti anlatımına geçmeden önce sunucu/host faktöründen de bahsetmekte fayda var. Siteniz hangi alt yapıyı kullanıyorsa kullansın, sağlayıcı firmanızın tarafınıza atadığı sunucuların performansı iyi değilse, bu durum bile sitenizin gözle görülür şekilde yavaşlamasına yol açacaktır. Bu sebepten dolayı sağlayıcı firmanızı seçerken bu durumu göz önünde bulundurmakta fayda var.

WordPress Hızlandırma

CDN Hizmeti Alın

Content Delivery Network‘ün kısaltması ve İçerik Dağıtım Ağı olarak Türkçe’ye çevirebilecek bir kavram. CDN’ler, statik içeriklerinizin normalde daha hızlı tarayıcıya ulaştırılması için düşünülmüş bir dağıtım yapısıdır. CDN sayesinde site hızınızı gözle görülür şekilde düşürmeniz mümkündür.

Maxcdn: https://www.maxcdn.com
Cloudflare: https://www.cloudflare.com

Görsellerinizi Optimize Edin

Sitenizde kullandığınız her görsel, site hızına etki etmektedir. Ne kadar kaliteli görsel eklerseniz siteniz o kadar yavaş açılacaktır. Bu nedenleri göz önünde bulundurarak, siteye yükleyeceğiniz görsellerin kalitesini minimum orana çekip yüklemeniz açılış hızı konusunda fayda sağlayacaktır.

  • Optimize etmenin yanı sıra, görselleri farklı sunucuda tutmanızda, sunucu performansını artırıp site açılışını dahada hızlandırabilir. Fakat seo açısından bu yöntemi kullanmamanız daha iyi olacaktır.

Bu yöntemlerin yanında aşağıdaki eklentileri kesinlikle kullanmanızı öneririm.

W3 Total Cache

 

Normal bir zamanda wordpress çalışma sergilerken 100lerce sorgu yapmaktadır. Bu sorgular zamanla çoğaldığı için web sayfanızın performansını oldukça düşürmektedir. Performansınızın düşmemesi sitenize gelen ziyaretçilerin rahatlıkla siteyi dolaşabilmesi adına W3 Total Cache kullanarak site açılış hızını 1sn’lere çekebilmeniz mümkün.

Eklenti bünyesinde bulundurduğu, gzip ve script gzip sayesinde, sizi fazladan eklenti sorunundan kurtarıyor. Eklentiyi kullanmaya başladıktan sonra sitenizde gözle görülür şekilde hızlanma ve Alexa sıralamasında yükselme kaydettiğinizi göreceksiniz.

W3 Total Cache indirme bağlantısı: https://tr.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/

Ayrıca En iyi W3 Total Cache Ayarları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Wp-Optimize

 

Veritabanında bulunan gereksiz verilerden kurtularak, sitenizi hızlandırmaya yarayan eklentilerden birisidir. Yazı sürümler, onaysız yorumlar, gereksiz yorumların silinerek, veritabanı tablolarının da optimize edilmesini sağlar.

Wp-Optimize Eklentisini indirme sayfası : https://wordpress.org/plugins/wp-optimize/

 

Clean Options

 

Veritabanında bulunana gereksiz verilerden kurtulmanıza yarayan başka bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde daha önce kurmuş olduğunuz eklentilerden arda kalanları temizleyip, Veritabanının daha optimize bir şekilde çalışması sağlar. WP-Optimize eklentisiyle aynı zamanda çalışabilmektedir.

Bu eklentiyi kullanmadan önce eklenti ve wordpress konusunda uzmanlaşmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yapacağınız en ufak hata wordpress alt yapısında sorunlara sebebiyet verecektir.

Clean Options Eklentisini indirme sayfası : https://wordpress.org/plugins/clean-options/