SEO bir çoğunuzun bildiği üzere “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinin kısaltması, Türkçe olarak “Arama motoru Optimizasyonu” olarak geçiyor. SEO’yu daha detaylı şekilde ilerleyen yazılarımda anlatacağım. Bu yazımda wordpress kullanıcıları için “En iyi wordpress seo eklentileri nelerdir?” bu sorunun cevabını vereceğim. WordPress kullanım açısından en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden bir tanesidir. Gerek içerik yönetimini kolaylaştırması gerekse, kullanışlı ara

Blog yazılarını arama motorları için optimize edebilmemiz için bir çok eklenti bulunuyor. Bu eklentiler sayesinde komple sitenizin düzeninin yanı sıra başlığınızı, açıklama kısmı bir çok yeri arama motorlarına uygun hale getirebilirsiniz.

 

En iyi WordPress Seo Eklentileri

1. Yoast SEO

En-iyi-Wordpress-Seo-Eklentileri-Yoast-SEO

Yoast SEO

Yoast SEO, Gerek teknik optimizasyon özellikleriyle gerekse öğretici arayüzü sayesinde en çok tercih edilen eklentilerden birisidir. Eklentinin temel özelliklerine değinecek olursak, otomatik meta etiketlerini optimize etme ve ekleme, XML site haritaları, RSS optimizasyon, link öğeleri, .htaccess ve robot.txt dosyalarını düzenleme, sosyal medya entegrasyonu gibi ücretsiz özelliklerinin yanı sıra para ile alınabilen News SEO, Video SEO, Local SEO gibi farklı özelliklere sahip modülleri de mevcuttur.

2. All In One SEO Pack

En-iyi-Wordpress-Seo-Eklentileri-All-In-One-SEO-Pack

All in One SEO Pack

En çok tercih ve kullanılan wordpress seo eklentilerinden biri olan All in One SEO Pack, 2007 yılından bu yana aktif şekilde bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Eklentinin başlıca özellikleri; XML Site Haritası desteği, Google Analytics desteği, Özel yazı tipleri için SEO desteği, Gelişmiş Canonical URL, sayfa dolaşım bağlantıları için hassas ayar, Diğer eklentilerin/temaların erişebilmesi ve geniş işlevsellik için yerleşik API, WooCommerce dahil e-ticaret siteleri için SEO Entegrasyonunu, Otomatik başlık optimizesi, Otomatik meta tag gibi bir çok özelliği mevcuttur.

3. SEO Ultimate

En-iyi-Wordpress-Seo-Eklentileri-SEO-Ultimate

SEO Ultimate

Bir başka seo eklentisi olan SEO Ultimate, 20 farklı modülü bünyesinde bulundurmaktadır. Bu eklenti size başlık etiketlerini, meta açıklamaları yeniden yazmanıza ve iç linkler için anchor text (çapa metin) oluşturmakta yardımcı olacaktır.

 

4. SEO Friendly Images

En-iyi-Wordpress-Seo-Eklentileri-SEO-Friendly-images

SEO Friendly Images

Sadece yazılarınızdan değil resimleriniz üzerinden de sitenize hit kazandırmak istiyorsanız, SEO Friendly Images sizin kurtarıcınız olacak. Bu eklenti sayesinde Google görsel arama başta olmak üzere tüm resim arama motorları üzerinden sitenize hit kazandırabilirsiniz.

5. Google XML sitemaps

En-iyi-Wordpress-Seo-Eklentileri-Google-XML-Site-Haritalari

Google XML sitemaps

Web sitenizin haritasını çıkartıp,  Google , Bing, Yahoo ve Ask.com gibi arama motorlarına yardımcı olur. Bu sayede arama sonuçlarında siteniz adına daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

6. Sharebar

En-iyi-Wordpress-Seo-Eklentileri-Sharebar

Sharebar

Dinamik sosyal paylaşım eklentisi olan Sharebar, yazmış olduğunuz yazıları sosyal platformlar üzerinden paylaşılabilmesine yardımcı olur.

7. Redirection

En-iyi-Wordpress-Seo-Eklentileri-Redirection

Redirection

Herhangi bir yazınızı silmeniz durumunda veya link yapısını değiştirmeniz halinde bazı linkler arama motorları üzerinde durmaya devam eder. Bu linkler üzerinden gelen kullanıcılar 404 hata sayfalarıyla karşıaşır. Bu durumun önüne geçmek için 301 yönlendirmeleri yapmanız htaccess üzerinden gereklidir. Bu eklenti sizi bu dertten kurtarıp direkt olarak panel üzerinden yönlendirme ayarlarını gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

8. External Links

En-iyi-Wordpress-Seo-Eklentileri-External-Links

External Links

Sitenizden çıkan dofollow linkleri nofollow yapmanıza olanak sağlayan bir eklentidir.

9. Broken Link Checker (Kırık Bağlantı Bildirici)

En-iyi-Wordpress-Seo-Eklentileri-Broken-Link-Checker

Kırık linkleri tespit ederek düzenleyebilmenize yardımcı olan bir eklentidir. Bu link sayesinde kırık yada bozulmuş linkleri görebilirsiniz.