Blog açmak, ister kişisel isterse kurumsal olsun size fayda sağlayacaktır. Teknik bir bilginiz yoksa bile bu rehber sayesinde çok kolay bir şekilde kendi blogunuzu açabileceksiniz. WordPress blogunun nasıl nasıl açacağınızı detaylı şekilde bu rehberimiz de anlattık.

Bir WordPress blogu açmak için nelere ihtiyacınız var?

Temelde bir wordpress blogu açmak için temelde dört şeye ihtiyacımız var; 

 • Bir alan adı fikri (bu blogunuzun adı olacak, yani wpakademi.net bir alan adıdır)
 • Bir hosting hesabı (burası web sitesinin bulundurulduğu yerdir)
 • İçerik yönetim sistemi (WordPress bir içerik yönetim sistemidir),
 • Tema (bu blogunuzun nasıl görüneceğini belirleyen şablondur)

Tüm bu süreçler boyunca sizi adım adım yönlendireceğiz.

Bu rehberde şunları ele alacağız:

 • Bir Alan Adını Kaydetme
 • En İyi Web Hosting Nasıl Seçilir
 • WordPress Blog’u Yükleme ve Kurulum
 • Blog Tasarım Şablonunuzu Değiştirme
 • İlk Blog Yazılarınızı Yazma
 • WordPress Blogunu Eklentilerle Özelleştirme
 • İletişim Formu Nasıl Eklenir
 • Google Analytics İzleme Kurulumu
 • Web sitenizi SEO için nasıl optimize edebilirsiniz?

1. Adım – Kurulum

Yeni başlayanların bir blog açarken yaptıkları en büyük hata, yanlış bloglama platformunu seçmektir. Neyse ki buradasınız, bu yüzden bu hatayı yapmayacaksınız.

Blog açmak için kullanıcıların % 95’i için, kendi kendine barındırılan WordPress olarak da bilinen WordPress.org’u kullanmak daha mantıklıdır. Peki neden?

Kullanımı herkes için ücretsiz olduğu için eklentileri yükleyebilir, blog tasarımınızı özelleştirebilir ve en önemlisi blogunuzdan herhangi bir kısıtlama olmadan para kazanabilirsiniz.

WordPress ayrıca tüm başarılı bloglar tarafından kullanılan bir numaralı web sitesi platformudur. Perspektif olarak, internetteki tüm web sitelerinin% 35’i WordPress kullanıyor!

WordPress’in ücretsiz olması sebebiyle kurulumu ve barındırmayı kendiniz yapmanız gerekiyor. Başka bir değişle alan adı ve hosting gerekiyor.

Alan adı, internet kullanıcılarının web sitenize ulaşmak için yazdıkları addır. Web sitenizin internet üzerindeki adresi olarak düşünebilirsiniz. Google.com veya Wpakademi.net’i düşünün bunlar birer alan adıdır.

Hosting (Web barındırma), web sitesi dosyalarınızın bulunduğu yerdir. Burayı web sitenizin internet üzerindeki evi olarak düşünebilirsiniz. Her web sitesi için hosting gereklidir.

Bir com uzantılı alan adı ortalama yıllık 30 TL civarındadır. Hosting fiyatlarıyla aylık 18 – 20 TL arasında değişiyor.

WordPress’in stabil çalışabilmesi için hosting firmanızın sunucuyu buna göre düzenlemiş olması lazım. Öte yandan kendini kanıtlamış ve güvenilir bir firmayla çalışmanız, size uzun vadede oluşacak sorunlardan kurtaracaktır.

Türkiye’de hosting konusunda faaliyet gösteren bir çok firma var. Fakat biz bu yazımızda WPAkademi.net’inde barındırıldığı Turhost firmasından bahsedeceğiz.

Turhost 2004 yılından beri faaliyet gösteren 2006 yılında bireysel olarak da hosting alanında faaliyet gösteren hosting firmasıdır.

Wordpress blog açma 2020 rehber

Turhost

Siteye giriş yaptığında üst menüde bulunan müşteri girişi kısmına tıklayıp hızlıca üye olabilirsiniz. Siteye üye olduktan sonra hızlıca siteniz için uygun hosting paketini seçmeniz gerekecektir.

Wordpress blog açma 2020 rehber Bunun için Turhost sitesinde bulunan menülerden hosting altından kendinize uygun paketi seçebilirsiniz. Yönetimin kolay olması açısından cPanel Hosting kullanmanızı öneririm. Bu sayede size tanınan yetkiler dahilinde sitenizin yönetimini ve yedeklemesini yapabilirsiniz.

Wordpress blog açma 2020 rehber

Satın alma sekmesine tıkladığınızda ilgili ürün sepetine eklenecektir. Ürünü sepete eklemenizin ardından size kayıt etmek istediğiniz alan adını soracaktır. Bu kısımda istediğiniz alan adını Turhost üzerinden 1 yıl ücretsiz olarak kayıt ettirebilmeniz mümkün. Alan adınızı da belirleyip ardından ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Wordpress blog açma 2020 rehber

2. Adım – WordPress Kurulumu

Ödeme işleminizi tamamladıktan sonra hızlı bir şekilde kurulum yapmak için direkt olarak Turhost’un size sağlamış olduğu panel üzerinde bulunan WordPress Yönetimi kısmına gelip,

Wordpress blog açma 2020 rehber

Hızlı kurulum işleminin ardından görselde gözüktüğü gibi “Admin Paneli” butonuna bastığınız anda web sitenize giriş yapabilirsiniz. Veyahut isteismi.com/wp-admin üzerinden belirlediğiniz kullanıcı adı ve parolayla giriş işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3. Adım – WordPress Tema Seçimi

WordPress blogunuzun görsel görünümü temalar tarafından kontrol edilir. Blogunuzu ilk ziyaret ettiğinizde, şunun gibi görünecektir:

Wordpress blog açma 2020 rehber

Bu çoğu insan için çok çekici değildir.

Blogunuzun görünümünü ve hissiyatını özelleştirmek, WordPress blogunuzu oluşturma yolculuğunun en heyecan verici ve ödüllendirici bölümlerinden biridir.

Sitenize yükleyebileceğiniz önceden hazırlanmış binlerce WordPress teması vardır. Bu temaların bazıları ücretsiz, bazılarıysa ücretli temalardır. WordPress kontrol panelinize (WP-Admin) gidin. Görünüm > Temalar > Yeni Ekle kısmından temanızı değiştirebilirsiniz.

Wordpress blog açma 2020 rehber

Bir sonraki ekranda, resmi WordPress.org temaları dizininde bulunan 7.400+ ücretsiz WordPress temasından arama yapabilirsiniz. Popüler, en yeni, öne çıkan özelliklerin yanı sıra diğer özellik filtrelerine (yani endüstri, düzen vb.) Göre sıralayabilirsiniz.

Farenizi bir temanın üzerine getirebilirsiniz ve bir Önizleme düğmesi görürsünüz. Üzerine tıkladığınızda, tasarımın web sitenizde nasıl görüneceğini görebileceğiniz tema önizlemesi açılır.

Wordpress blog açma 2020 rehber

Temanızın önizlemesi, tam olarak ekran görüntüsünde gösterildiği gibi görünmeyebilir; bu, daha sonra özelleştirmek ve ayarlamak için normaldir. Aramanız gereken tasarım, renkler, tipografi ve diğer öğelerdir.

Mükemmel WordPress temasını seçmek için en iyi ipucu, tasarımda basitlik için çabalamaktır. Kullanıcılarınıza iyi bir deneyim sunarken, işleri temiz ve net tutmanıza yardımcı olur.

Beğendiğiniz temayı bulduğunuzda, farenizi temanın üzerine getirdiğinizde kur düğmesini gösterecektir. Üzerine tıklayın ve temanın yüklenmesini bekleyin. Kurulumu yaptıktan sonra, etkinleştir düğmesine tıklayıp temayı etkinleştirebilirsiniz.

Wordpress blog açma 2020 rehber

Temanızı yükledikten sonra, Görünüm menüsü altındaki Özelleştir bağlantısını tıklayarak temanızı özelleştirebilirsiniz.

Temayı sitenizin amacına göre seçtiğinizi unutmayın, bir web sitesi kurulumu yaparken önceden planlı şekilde ilerlemek önemli bir faktördür. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa Web sitesi planlaması nasıl yapılır? yazımıza bakabilirsiniz.

WordPress temanızı seçtikten sonra, artık ilk blog yayınınızı oluşturmaya hazırsınız.

4. Adım. İlk Blog Yazısını Oluşturma

Blog yazısı yazmak için WordPress kontrol panelinde Yazılar » Yeni Ekle menüsünü tıklayın.

İlk blog yazınızı yazabileceğiniz bir editör alanı göreceksiniz.

Wordpress blog açma 2020 rehber

WordPress 5.0 sonrası, her öğenin bir blok olduğu blok tabanlı bir düzenleyici kullanır. Bu, blog yayınlarınız için güzel içerik düzenleri oluşturmanıza olanak tanır.

Yazmayı bitirdikten sonra devam edin ve blog yayınınızı herkese açık hale getirmek için ekranın sağ üst köşesindeki Yayınla düğmesini tıklayın.

Wordpress blog açma 2020 rehber

Yayınlar ekranında, Kategoriler ve Etiketler gibi diğer bazı bölümleri göreceksiniz. Bunları blog yayınlarınızı bölümler halinde düzenlemek için kullanabilirsiniz.

Genellikle yeni başlayanlar WordPress kontrol panelindeki yayınlar ve sayfalar menüsü arasında karıştırılır.

5. Adım. Eklentiler ve Özelleştirmeler

İlk blog yazınızı yayınladıktan sonra, muhtemelen web sitenize iletişim formu, galeri, slider, e-posta aboenlik formları gibi özellikler eklemek isteyeceksiniz. Tüm bu ek özellikler için eklenti kullanmanız gerekmektedir.

Bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım bir kılavuzumuzu inceleyerek, WordPress Eklentisinin nasıl kurulacağını görebilirsiniz. (Hazırlanıyor)

Bununla birlikte, WordPress blogunuza bazı temel özellikleri eklemek için eklentileri nasıl kullanacağınıza bakalım.

WordPress’de İletişim Formu Nasıl Oluşturulur

Her web sitesinin bir iletişim formu gerekir. Kullanıcılarınızın size doğrudan e-posta göndermesine olanak tanır. WordPress yerleşik bir iletişim formuyla gelmediğinden, sitenize bir iletişim formu eklemek için bir WordPress form oluşturucu eklentisine ihtiyacınız olacaktır.

Contact Form 7 ile bu sorunuzu direkt olarak çözebilirsiniz. Hali hazırda 5+ milyon etkin kuruluma sahip olan Contact Form 7, WordPress’in en çok kullanılan form eklentisidir. Tamamen ücretsizdir. Tasarım ihtiyacınıza göre, ücretli ve ücretsiz olmak üzere bir çok form eklentisi de hali hazırda mevcuttur.

Eklentiyi yüklemek için; Eklentiler » Yeni Ekle kısmına gidiniz. Arama kutusu kısmına Contact Form 7 yazın, ardından “Hemen Yükle” seçeneğine tıklayın. Yükleme işleminin tamamlanmasının ardından “Etkinleştir” butonuna tıklamanız gereklidir.

Tüm işlemleri tamamlayıp, eklentiyi etkinleştirdikten sonra, İletişim » İletişim formlarına tıklayın. Contact Form 7’in güzel yanlarından birisi de yeni başlayan kullanıcılar için otomatik form oluşturmasıdır. İletişim formları kısmına geldiğinizde direkt olarak bir adet iletişim formuyla karşılaşacaksınız. Bu iletişim forumunun düzenle kısmına tıklayıp, düzenleme işlemine başlayabilirsiniz.

Wordpress blog açma 2020 rehber

Klasik bir iletişim formunda Ad, E-posta, Konu, İletiti ve gönder butonu bulunur. İhtiyacınıza göre bu form yapısını kendinize göre değiştirebilirsiniz. Görsel üzerinde gözen (1) Form şablonları formunuza ekleyebileceğiniz özellikleri içermektedir. Alt kısımda (2) gözüken yer ise kullanıcıya yansıyacak kısımdır. Burayı kendi form ihtiyacınıza göre düzenlemeniz gerekmektedir.

Wordpress blog açma 2020 rehber

Bu ayarlardan sonra posta ayarını yapmanız gerekiyor. Posta ayarı bir kullanıcı web sitesinde form doldurduğunda size nasıl yansıyacağını gösteren şablondur. Burada dikkat etmeniz gereken sonradan forma ekleme yaptıysanız, bu kısımda bulunan message body kısmına ekleme yapmanız gerekmektedir.

Wordpress blog açma 2020 rehber

İletiler kısmında formun otomatik olarak verdiği cevap, hataları kendinize veya sitenize göre çeviri yapmanıza olanak tanır. Örnek vermek gerekecek olursak; kullanıcı iletişim formunu kullanıp, gönder butonuna bastığında anda “Mesajınız gönderilmiştir” yerine “Bir kahve içmeye de bekleriz” diyebilirsiniz.

Tüm ayarları yaptıktan sonra tekrardan iletişim formları kısmına dönerek Form kısa kodunu kopyalamanız gerekiyor.

Wordpress blog açma 2020 rehber

Kopyalamış olduğunu kısa kodu, iletişim sayfasının yer alacağı sayfaya gidip, yapıştırmanız yeterli olacaktır. Ardından yayına butonuna tıklayıp, formunuzu yayınlayın.

WordPress’e Google Analytics İzleme Kodu Kurulumu

Google Analytics, blogunuzu kaç kişinin ziyaret ettiğini, nereden geldiğini ve web sitenizde ne yaptığını detaylı şekilde incelemenize yardımcı olur.

Blogunuzu başlatırken Google Analytics’i yüklemek en iyisidir, böylece blogunuzun zaman içinde ne kadar büyüdüğünü görebilirsiniz.

İlk olarak, Google Analytics web sitesini ziyaret etmeniz ve Gmail hesabınızı kullanarak oturum açmanız gerekir.

Giriş yaptıktan sonra, devam edip ücretsiz bir Google Analytics hesabına kaydolabilirsiniz.

Wordpress blog açma 2020 rehber

Bilgilerinizi ve web sitesi URL’nizi girmeniz istenir. Bundan sonra size Google Analytics izleme kodunuz sunulacaktır.

Bu kodu blogunuza otomatik olarak getirmek ve eklemek için bir eklenti kullanacağız (uygun WordPress izlemeyi ayarlamakla birlikte).

MonsterInsights eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek için WordPress yönetici alanınıza geçin. WordPress için en iyi Google Analytics eklentisinin ücretsiz sürümüdür ve sitenize Google Analytics eklemenin en kolay yoludur (2 milyondan fazla web sitesi tarafından güvenilen).

Wordpress blog açma 2020 rehber

Etkinleştirildiğinde, eklenti ayarlarını yapılandırmak için Analizler »Ayarlar sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

Blog Açma

Ayarlar sayfasında, Google Analytics’i WordPress sitenize bağlamak için Monster MonsterInsights’a Bağlan ’düğmesini tıklayın.

Kurulumu tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin. İşiniz bittiğinde, web sitesi analizi raporunuzu doğrudan MonsterInsights sekmesi altındaki WordPress kontrol panelinizden görebilirsiniz.

WordPress Blogunuzu SEO İçin En İyi Hale Getirme

Yeni başlayanların çoğu blog oluştururken SEO için optimizasyon yapmaz. SEO veya arama motoru optimizasyonu, kullanıcıların blogunuzu arama motorlarında bulmasına yardımcı olur. Daha fazla trafik istiyorsanız, blogunuzu SEO için baştan optimize etmeniz çok önemlidir.

Başlamak için önce Yoast SEO eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Blogunuzu optimize etmenize yardımcı olacak tam bir WordPress SEO eklentisidir.

Etkinleştirildiğinde, “SEO” etiketli yeni bir menü öğesi göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda eklenti ayarları sayfasına yönlendirilirsiniz.

Blog Açma

Eklenti, kurulumda gezinmenize yardımcı olacak hızlı bir yapılandırma sihirbazı ile birlikte gelir. Manuel kurulum için Yoast SEO kılavuzumuzdaki talimatları da takip edebilirsiniz.

Blogunuzun SEO’sunu ayarlamak için adım adım WordPress SEO Teknikleri kılavuzumuzu izlemenizi de öneririz.

Diğer WordPress Eklentileri ve Özelleştirmeleri

Yükleyebileceğiniz bir sürü WordPress eklentisi var. Yeni başlayanlar genellikle ihtiyaç duydukları eklentileri aramayı biraz zor buluyor.

İşte kontrol etmeniz gereken en iyi WordPress eklentileri konusunda uzman seçimimiz.

Yedekleme – UpdraftPlus en iyi WordPress yedekleme eklentisidir. Bir şeyler ters gittiğinde web sitenizi düzenli olarak yedeklemeniz gerekir.
Güvenlik – Sucuri Güvenlik, WordPress için ücretsiz bir güvenlik tarayıcısıdır.Performans – WordPress’i hızlandırmak için WP Fastest Cache kullanmanızı öneririz.
Tasarım ve Özelleştirme – Ana sayfa tasarımızını özelleştirmek, , özel açılış sayfaları oluşturmak, hatta özel temalar oluşturmak için (herhangi bir kod yazmadan) WPBakery Page Builder kullanmanızı öneririz.