Yeni Başlayanlar için adım adım WordPress SEO Rehberi

WordPress’in SEO açısından iyileştirilmesi, web sitesnize daha fazla ziyaretçi çekmek için oldukça önemlidir. Ne yazık ki çoğu WordPress SEO rehberi, yeni kullanıcıların başlaması için çok teknik. Web sitenizin trafiğini artırma konusunda ciddi iseniz, o zaman WordPress SEO en iyi uygulamalarına dikkat etmeniz gerekir. Bu rehberde, WordPress SEO’nuzu geliştirmenize ve daha fazla organik ziyaretçi elde etmenize yardımcı olacak WordPress SEO ipuçlarını paylaşacağız.

WordPress SEO Rehberi

WordPress SEO Rehberi

WordPress’in SEO dostu olduğunu söyleyen uzmanlar duymuş olabilirsiniz. Aslında bu bir çok kişi bir blog veya web sitesi başlatmak için WordPress’i seçiyor.

WordPress, ürettiği kodun SEO en iyi uygulamalarını takip ettiğinden emin olurken, SEO çalışmalarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken daha çok şey var.

WordPress SEO’nuzu doğru bir şekilde optimize etmek için yapmanız gereken bir dizi işlem yapılabilir adımımız var.

Kolaylaştırmak için, nihai WordPress SEO rehberimizde kolayca gezinmenize yardımcı olacak bir içerik tablosu oluşturduk.

Giriş

WordPress’i SEO için uygun hale getirmek, yeni başlayan biriyseniz biraz göz korkutucu olabilir.  Ama endişe etmeyin, temelleri öğrendikten sonra kendi web sitenize uygulamaya başlayabilirsiniz.

SEO nedir?

WordPress SEO Rehberi - SEO Nedir?

WordPress SEO Rehberi – SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu, web sitesi sahiplerinin arama motorlarında daha üst sıralara göre daha fazla trafik elde etmek için kullandıkları bir stratejidir.

Arama motoru optimizasyonu, Google’ı kandırmak veya sistemi oynamakla ilgili değildir. Bu, arama motorlarının web sitenizi bulmasını kolaylaştıran optimize edilmiş kod ve biçimlendirmeye sahip bir web sitesi oluşturma hakkındadır.

Kullanıcılar, yazdığınız konular için internetten arama yaptığında, arama motoru için optimize edilmiş içeriğiniz arama sonuçlarında daha yüksek görünür ve web sitenize daha fazla kişi tıklar.

SEO neden önemlidir?

Arama motorları çoğu web sitesi için çoğunlukla en çok trafik kaynağıdır.

Google ve diğer arama motorları, arama sonuçlarında sayfaları uygun şekilde anlamak ve sıralamak için gelişmiş algoritmalar kullanır. Ancak bu algoritmalar mükemmel değildir. İçeriğin ne hakkında olduğunu anlamaları için yardıma ihtiyacı vardır.

İçeriğiniz optimize edilmediyse, arama motorları bunu nasıl sıralayacağını bilemez. Kullanıcılar yazdığınız konuları aradığında, web siteniz arama sonuçlarında görünmez ve tüm bu trafiği kaçırırsınız.

Tüm işletme sahiplerinin, web sitelerinin arama motorunu daha kolay hale getirmeleri, böylece arama trafiğini en üst düzeye çıkarabilmeleri için gerçekten önemlidir.

WordPress SEO’nun Temelleri

SEO teknik olabilir, ancak olması gerekmiyor. Sadece sitenizi optimize etmek için birkaç temel SEO ipuçlarını öğrenmek, web sitenizin trafiğinde fark edilir bir destek sağlayabilir.

Aşağıdaki teknikleri kullanmak için teknik bir deha olmak zorunda değilsiniz. Eğer zaten WordPress kullanıyorsanız, ne gerekiyorsa sahip olursunuz!

Web sitenizi optimize etmeye başlayalım.

Sitenizin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Etme

WordPress, web sitenizi arama motorlarından gizlemek için yerleşik bir seçenek ile gelir. Bu seçeneğin amacı, herkese açık olmaya hazır olmadan önce web sitenizde çalışmaya zaman ayırmaktır.

Ancak, bazen bu seçenek yanlışlıkla kontrol edilebilir ve web sitenizi arama motorlarına ulaşılamaz hale getirir.

Web siteniz arama sonuçlarında görünmüyorsa, yapmanız gereken ilk şey bu seçeneğin işaretli olmadığından emin olmaktır.

Sadece WordPress sitenizin yönetici alanına giriş yapın ve Ayarlar »Okuma sayfasını ziyaret edin.

“Arama Motoru Görünürlüğü” bölümüne ilerlemeniz ve “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretli olmadığından emin olmanız gerekir.

Herhangi bir değişiklik yaptığınızda kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet ’düğmesini tıklamayı unutmayın.

WordPress’te SEO Dostu URL Yapılarını Kullanma

SEO dostu URL’ler, sayfanın içeriğini açık bir şekilde açıklayan kelimeler içerir ve hem insanlar hem de arama motorları tarafından kolayca okunabilir. SEO dostu ulr bağlantısı hakkında wordpress üzerinde yapabileceğiniz örneklemeler aşağıdaki gibi olabilir.

SEO dostu URL’lerin bazı örnekleri:

https://www.wpakademi.net/seo-dostu-url

https://www.wpakademi.net/seo-dostu-url.html

URL’lerin okunabilir olması, herhangi bir kullanıcının url metnine bakınca hangi sayfada olduğunu rahatlıkla anlayabilmesini sağlar.

Peki, SEO dostu olmayan bir URL nasıl görünür?

https://www.wpakademi.net/?p=54685

https://www.wpakademi.net/archives/985

Bu URL’lerin içeriğe ilişkin olmayan numaralar kullandığına ve kullanıcının URL’ye bakarak sayfada ne bulacaklarını tahmin edemediğine dikkat edin.

SEO dostu kalıcı bağlantı yapısını kullanarak arama sonuçlarında görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

WordPress sitenizin kalıcı bağlantı yapınızı kontrol edip güncelleyebilirsiniz.

WordPress SEO Rehberi - Kalıcı bağlantı Ayarları

WordPress SEO Rehberi – Kalıcı bağlantı Ayarları

Ayarlar »Kalıcı bağlantılar sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. Yayın adı seçeneğini seçin ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini tıklayın.

Not: Web siteniz 6 aydan daha uzun bir süredir çalışıyorsa, lütfen numaralar seçeneğini kullanmadığınız sürece, permalink yapınızı değiştirmeyin. Gün ve İsim veya Ay ve Ad kullanıyorsanız, kullanmaya devam edin.

*Kalıcı bağlantı yapınızı kurulu bir sitede değiştirerek, tüm sosyal medya paylaşım sayınızı kaybedecek ve mevcut SEO sıralamanızı kaybetme riskini üstleneceksiniz.

*Kalıcı bağlantı yapınızı mecburen değiştirmeniz gerekiyorsa, lütfen uzman bir kişiyi bu iş için tutun. Bu sayede uygun yönlendirmeleri ayarlayabilirler. Sosyal paylaşım sayınızı kalıcı bağlantı ayarınızı değiştirdikten sonra kaybedeceksiniz.

WWW ve WWW olmayan

Web sitenize yeni başlıyorsanız, sitenizin URL’sinde www (http://www.wpakademi.com) veya www olmayan (http://wpakademi.com) kullanmak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir.

Arama motorları bunların iki farklı web sitesi olduğunu düşünür, bu yüzden birini seçmeniz ve ona bağlı kalmanız gerekmektedir.

WordPress SEO Rehberi - Genel Ayarlar

WordPress SEO Rehberi – Genel Ayarlar

Ayarlar »Genel sayfasını ziyaret ederek ayarlayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz URL’yi hem “WordPress Adresi” hem de “Site Adresi” alanlarında ekleyin.

SEO açısından bakıldığında herhangi birinin diğerinden bir üstünlüğü yoktur. Her iki modelden tercih ettiğiniz birisini kullanabilirsiniz.

En İyi WordPress SEO eklentisi

WordPress’in en iyi parçalarından biri, her şey için bir eklenti olması ve SEO’nun bir istisna olmaması. Yeni başlayanlar için en iyi WordPress SEO eklentisini seçmeyi zorlaştıran binlerce WordPress SEO eklentisi var.

Bireysel SEO görevleri için ayrı eklentiler yüklemek yerine, hepsini yapan en iyi WordPress SEO eklentisini seçmenize yardımcı olacak ve% 100 ücretsizdir.

En İyi WordPress SEO Eklentisini Seçme

WordPress SEO Rehberi - En iyi seo eklentileri

WordPress SEO Rehberi – En iyi seo eklentileri

En iyi wordpress seo ekentisini seçme söz konusu olduğunda, popüler iki seçenekten birini tercih ederek karmaşadan kurtulabilirsiniz. Bu eklentiler Yoast SEO ve All in One SEO Pack.

Her ikisi de etkili bir seo eklentisidir. Yoast SEO ile All in One SEO Pack’in birbirine göre artıları ve eksileri mevcut. Kişisel blogum ve diğer web sitelerim hepsinde Yoast SEO’yu tercih ediyorum.

Ayrıca En iyi WordPress Seo Eklentileri yazımı inceleyebilirsiniz.

WordPress’te XML Site Haritaları Ekleme
WordPress SEO Rehberi - Site Haritaları

WordPress SEO Rehberi – Site Haritaları

XML Site Haritası, web sitenizdeki her bir sayfayı listeleyen özel olarak biçimlendirilmiş bir dosyadır. Bu, arama motorlarının tüm içeriğinizi bulmasını kolaylaştırır.

Bir XML site haritası eklerken, sitenizin arama sıralamasını artırmazsanız, arama motorlarının sayfaları hızlı bir şekilde bulmasına ve sıralamaya başlamasına yardımcı olur.

Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, otomatik olarak sizin için bir XML site haritası oluşturur. Site haritanızı bulmak için, sadece bu URL’ye gidin (example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın):

http://example.com/sitemap_index.xml
XML site haritanızı bir sonraki adımda Google’a nasıl göndereceğinizi size göstereceğiz.

Sitenizi Google Search Console’a ekleyin
WordPress SEO Rehberi - Google Search Console

WordPress SEO Rehberi – Google Search Console

Google Webmaster tools olarak da bilinen Google Search Console, web sitesi olan bilgisayar kullanıcılarına Google tarafından ücretsiz sunulan bir web hizmetidir. Web site sahiplerinin internet sitelerini Google dizinine eklemelerini, dizindeki durumunu kontrol etmelerini ve optimize etmelerini sağlar.

Sayfanızın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlamanızı kolaylaştıracak raporlar ve verileri görebilirsiniz. Ayrıca, kullanıcıların web sitenizi bulmak için kullandıkları terimleri, her bir sayfanın arama sonuçlarında nasıl göründüğü ve sayfalarınızın ne sıklıkla tıklandığını yine buradan görebilirsiniz. Tüm bu bilgiler, sitenizde neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlamanıza yardımcı olur. Daha sonra içerik stratejinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Google Arama Konsolu, web sitenizde, arama tarayıcıları erişemediğinde, yinelenen içerik veya kısıtlı kaynak bulduklarında olduğu gibi, bir sorun olduğunda da sizi uyarır.

Web sitenizi Google Search Console’a ekledikten sonra, Tarama menüsünü tıklayın ve ardından Site Haritaları’nı seçin. (Yeni arayüzde dizin altında bulunmaktadır.)

WordPress SEO Rehberi - Google Search Console yeni arayüz site haritası gönderme.

WordPress SEO Rehberi – Google Search Console yeni arayüz site haritası gönderme.

Bundan sonra Site Haritası Ekle düğmesine tıklamanız gerekir.

Ana site haritanız sitemap_index.xml olduğundan, devam edin ve gönderin.

Site haritanızı başarıyla ekledikten sonra, beklemede görünecek. Web sitenizi tarası için Google’a biraz zaman tanıyın. Birkaç saat sonra, site haritanızla ilgili bazı istatistikleri görebilirsiniz. Site haritanızda bulduğu bağlantı sayısını, kaçının dizine eklendiğini, resim ve web sayfalarının oranını vb. Gösterecektir.

Analizleri ve web sitenizin SEO ilerleme durumunu görmek için Search Console’unuzu en az aylık olarak kontrol etmenizi öneririz.

SEO için Blog Yazınızı Optimize Etme

Yeni başlayan kullanıcıların çoğunlukla yaptığı hatalardan birisi WordPress SEO eklentisini yükleyip etkinleştirip bırakmak oluyor. Bu şekilde yapmanın doğru olduğunu sanıyorlar. Fakat atlanılan bir nokta var SEO, maksimum sonucu görmek ve takip için sürekli devam eden bir süreç. Tek kere yapılıp bırakılması gibi bir durum söz konusu değildir.

Yoast SEO, her blog yazısı ve sayfasına bir başlık, açıklama ve anahtar kelimesi eklemenize olanak tanır. Ayrıca, web sitenizin Google üzerinde nasıl gözükeceğine dair bir ön izleme yer almaktadır.  Maksimum tıklama almak için başlığı ve açıklamayı bu doğrultuda optimize etmeniz gerekmektedir.

Blog yayınınızı yazarken, sadece Yoast SEO bölümüne gidin ve tam olarak yararlanın.

WordPress SEO En İyi Uygulamaları

WordPress SEO’nun temellerini takip ederseniz ve en iyi WordPress SEO eklentisini kullanırsanız, zaten çoğu web sitesinin önünde olacaksınız.

Ancak daha da iyi sonuçlar istiyorsanız, aşağıdaki WordPress SEO en iyi uygulamalarını takip etmeniz gerekir.

Çok teknik olmayan bu detayları çoğu kişi tarafından kolaylıkla yapabilirsiniz.

WordPress’te Kategori ve Etiketleri Doğru Kullanmak

WordPress, blog yazılarınızı kategorilere ve etiketlere ayırmanıza olanak tanır. Bu, içeriğinizi konulara göre yönetmenizi ve kullanıcılarınızın aradıkları içeriği bulmasını kolaylaştırır.

Kategoriler ve etiketler, arama motorlarının web sitesi yapınızı ve içeriğinizi anlamasına yardımcı olur.

Çoğu zaman yeni başlayanlar kategorileri ve etiketleri en iyi nasıl kullanacakları konusunda kafası karışır.

Kategoriler, içeriklerin geniş gruplandırılması içindir. Blogunuz bir kitapsa, kategoriler içerik tablosu olacaktır.

Örneğin, kişisel bir blogda müzik, yemek, seyahat vb. Gibi kategorilere sahip olabilirsiniz. Kategoriler hiyerarşik bir düzene sahiptir, bu sayede alt kategorileri ekleyebilirsiniz.

Diğer taraftan, etiketler, tek bir gönderinin içeriğini tanımlayan daha spesifik anahtar kelimelerdir. Örneğin, yiyecek kategorisinde açılan bir blog yayınında salata, kahvaltı, krep vb. Gibi etiketler bulunabilir. Bunları bir metin kitabındaki dizinler bölümü olarak düşünebilirsiniz.

Kategoriler ve etiketleri düzgün kullanarak, kullanıcılarınızın web sitenize göz atmasını kolaylaştırırsınız. Kullanıcılar için kolay olduğundan, arama motorlarının web sitenize göz atmasını da kolaylaştırır.

İç bağlantıları alışkanlık haline getirin

Arama motorları web sitenize her sayfayı bir puan (sayfa otoritesi) atar. Bu skorun tarifi gizli tutulur, böylece insanlar sonuçlarla oynayamazlar. Yazmış olduğunuz içeriğe, diğer içeriklerden veya sayfalardan bağlantı vermeniz önemlidir.

Mümkün olduğunca içerikleri birbirine bağlamayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Birden fazla yazarınız varsa, en az 3 içeriği birine bağlamaları için bir yayın öncesi kontrol listesi oluşturun.

Bu durum sayfa görüntülenmelerini artmasına olanak tanır, kullanıcıların sitede geçirdiği süreyi artırır ve sonuçta bireysel bir blog içeriğinin ve sayfasının SEO puanını iyileştirir.

WordPress Yorumlarını Optimize Edin

Yorumlar,  bir web sitesinin kullanıcı katılımını güçlendiren bir katılım aracıdır. Yorum yapan kullanıcı sitenize daha fazla bağlantı, daha fazla  trafik ve daha seo anlamına gelir. Ancak yorumların gerçek ve spam olmadığından emin olmalısınız. Spam gönderiler, arama sıralamasını etkileyebilecek ve hatta düşürebilecek kötü bağlantılar içeren yorumlar anlamına gelir.

Bu yüzden Akismet eklentisini kullanmıyorsanız, hemen bugün eklentiyi kullanmaya başlayın. Her WordPress sitesi ile önceden sisteme yüklenen iki eklentiden birisi Akimet eklentisidir. Spam yorumlarla mücadele etmenize yardımcı olur.

Blog yayınlarınız çok sayıda orijinal, spam içermeyen yorum içeriyorsa, bu kadar ilgi çekici bir web sitesi oluşturmak için kendinizi omzuna çekmelisiniz!

Ancak, bir gönderiye ilişkin çok fazla yorum, daha yavaş yüklenmesini sağlayabilir ve bu da arama motorunuzun sıralamasını etkiler. (Hızın SEO’yu nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdakileri okuyun.) Web sitenizi, yorumlarınızın sunucunuza koyduğu yükü kaldırabilmesi ve hızlandırması için, yorumları birden çok sayfaya bölebilirsiniz.

WordPress’de Harici Bağlantılar için Nofollow 

Yukarıda belirtildiği gibi, bağlantılar, arama motorlarının hangi sayfaların önemli olduğuna karar vermesine yardımcı olur. Bir web sitesine bağlandığınızda, sitenizin bazı SEO puanlarını bu bağlantıya geçirirsiniz

Nofollow, Google tarafından geliştirilmiş link aktarım şeklini belirten değişkendir. Sürekli gelişmekte ve değişmekte olan Google algoritmaları nedeniyle Nofollow değeri de zaman içerisinde değişmiştir. Nofollow ile verilen linkler hiç bir şekilde link alanın pagerankından fayda sağlayamaz demektir.

İyi arama sıralaması için diğer web sitelerinden daha fazla bağlantı suyu aldığınızdan emin olmalısınız. Harici bağlantılara “nofollow” özelliğini eklediğinizde (sahip olmadığınız web sitelerine bağlantılar), arama motorlarına benim pagerankımdan fayda sağlamasın dersiniz.

Wordpress SEO teknikleri - Nofollow bağlantı ekleme

WordPress SEO teknikleri – Nofollow bağlantı ekleme

Normal bir dış bağlantı HTML’de şöyle görünür:

<a href=”http://example.com”> Örnek Web Sitesi </a>
Nofollow özniteliğine sahip harici bir bağlantı şuna benzer:

<a href=”http://example.com” rel=”nofollow”> Örnek Web Sitesi </a>
Ekleme bağlantısı açılır penceresine rel = ”nofollow” onay kutusunu da ekleyebilirsiniz. Bu, nofollow’i harici bağlantılara kolayca eklemenizi sağlar.

Tam metin vs özetler ve alıntılar

WordPress, giriş sayfanız, kategori arşivi, etiket arşivi, tarih arşivi, yazar sayfası vb.

Varsayılan olarak, tüm bu sayfalarda tam metin içeriğini gösterir. Bu, arama motorlarının onu kopya içerik olarak bulabileceği için sitenizin SEO’sunu etkiler. Tam makaleler ayrıca arşiv sayfalarınızın daha yavaş yüklenmesine sebebiyet verir.

Her yerde tam makaleler gösterme, sayfa görünümlerinizi de etkiler. Örneğin, RSS yayına abone olan kullanıcılar, web sitenizi ziyaret etmeden tüm makaleyi kendi yayın okuyucularında okuyabilir.

Bunu çözmenin en kolay yolu, tam makaleler yerine özet veya alıntılar göstermektir.

Bunu, Ayarlar »Okuma’ya gidip özet seçerek yapabilirsiniz.

WordPress SEO için Hız ve Güvenlik

Yukarıdaki tüm WordPress SEO ipuçlarını ve en iyi uygulamaları takip etseniz bile, siteniz yavaşsa veya bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilirse, arama motoru sıralamanız kötü şekilde etkilenir.

Yavaş performans veya lax güvenliği nedeniyle sitenizin arama motoru trafiğini kaybetmesini nasıl önleyebilirsiniz.

Sitenizin Hızını ve Performansını Optimize Edin

Araştırmalar internet çağında ortalama insan dikkatinin bir japon balığından daha az olduğunu göstermektedir. Web kullanıcı deneyimi uzmanları, kullanıcıların bir web sitesini ziyaret ettiği bir kaç saniye içerisinde kalmak veya ayrılmak isteyip istemediğine karar verdiklerini düşünmektedir.

Bu, bir web sitesi sahibi olarak, içeriğinizi sunmak ve kullanıcıları tanıtmak için yalnızca birkaç saniyeniz olduğunu gösterir. Siteniz geç açılıyorsa ziyaretçiniz sitenize girmeden çıkabilir. Google gibi arama motorları, daha hızlı web sitelerini, daha yavaş web sitelerine göre daha önce çıkartır. Bu sebepten dolayı web sitenizi hızlandırmak için optimize etmeniz gerekmektedir.

SEO için WordPress’teki Resimleri Optimize Edin
Wordpress SEO Teknikleri - Ortam Ekleme

WordPress SEO Teknikleri – Ortam Ekleme

Resimler metinden daha ilgi çekici ancak aynı zamanda sitenin yüklenme hızını etkileyen faktörlerden birisidir. Resim boyutları ve kalitesine dikkat etmiyorsanız web sitenizi yavaşlatabilir. Bu sebepten dolayı daha hızlı yüklenecek şekilde optimize edilmiş görüntüler kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Resimlerinizi arama motorları için optimize etmek için kullanabileceğiniz başka bir numara da açıklayıcı başlık ve alt etiketler kullanmaktır. Bu etiketler arama motorlarının görüntünüzün neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, ekran okuyucuları alt ve başlık etiketlerini okuyabildiğinden, görme bozukluğu olan kullanıcılara da yardımcı olurlar.

WordPress, bir resim yüklediğinizde başlık ve alt etiket eklemenize olanak tanır.

WordPress Sitenizin Güvenliği ve Güvenliği

Google her hafta, kötü amaçlı yazılımlar için yaklaşık 20.000 web sitesi ve kimlik avı için yaklaşık 50.000 siteyi kara listeye alır. Bir site kara listeye alındığında, hiç bir arama sonucunda görünmez.

WordPress sitenizin güvenliği iyi bir sıralama elde etmek için çok önemlidir. Siteniz bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilerek, SEO’daki tüm çalışmanızın israf edilmesini istemezsiniz. Bu sebepten dolayı sitenizin güvenliğini sağlamanız gerekmektedir.

Direkt güvenliği sağlamak için Cloudflare Pro alarak DDoss ataklarından korunabilirsiniz. Bunun yanında güvenlik eklentisi olarak Sucuri kullanabilirsiniz. WordPress izin ayarlarını düşük seviyede tutarak olası saldırılara karşı yine kendinizi korumanız gerekiyor.